Rzeczy przydatne latem na Lofotach.

10 rzeczy potrzebnych latem na Lofotach.

Ciepło, ciepło, coraz cieplej. Lato na Lofotach jest nieco inne, niż lato w Europie centralnej. Dwie największe różnice to, po pierwsze wilgotność powietrza, która oczywiście na wysepkach archipelagu Lofoty jest znacznie większa. Po drugie na Lofotach zaskoczyć może mocne słońce, które latem widnieje na niebie 24 godziny na dobę. W dodatku ze względu szerokość geograficzną słońce znajduje się dość nisko, co przekłada się na długą i mocną ekspozycję.

Poniżej lista 10 przedmiotów, którą warto rozważyć pakując się na wakacyjny wyjazd na Północ Norwegii.

  1. Krem z filtrem, dużo kremu z filtrem.  Dlaczego warto wybrać wodoodporny krem? Dlatego, że pogoda na Lofotach jest bardzo zmienna. Nawet jeśli „teraz” jest piękne czyste niebo, to za 15 minut może spaść deszcz, a po chwili znów będzie słonecznie.
  2. Okulary przeciwsłoneczne. Moje oczy szybko się męczą w słońcu, które uderza od góry i odbija się od morza. Warto zadbać o okulary z filtrem UV.
  3. Dobre buty trekkingowe za kostkę. W miarę możliwości lekkie.
  4. Czapka z daszkiem lub coś co będzie można założyć na głowę.
  5. Coś z długim rękawem, kurtka przeciwdeszczowa.
  6. Jeśli do snu potrzebujesz ciszy i ciemności weź ze sobą maseczkę na oczy i stopery do uszu. Mewy potrafią być naprawdę głośne.
  7. Na pewno weź aparat fotograficzny i nie zapomnij o filtrach na obiektyw oraz tulipanie. Tak, chodzi o bardzo silne słońce. Te gadżety są bardzo przydatne latem na Lofotach. Nawet jeśli dysponujesz dobrym sprzętem bez filtra zdjęcie mogą wyjść z efektem mgły.
  8. Kostium kąpielowy. Nawet jeśli nie planujesz się kąpać, a uprzedzam, że woda jest bardzo zimna, to zawsze możesz poopalać się na plaży. Tak, są na Lofotach piaszczyste plaże, na których można się porelaksować. Poczytać książkę lub spędzić czas bardziej aktywnie. Przy niektórych są też dodatkowe atrakcje dla dzieci.
  9. Dobra butelka lub termos, aby można było uzupełniać ilość wody. Przypominam, że w Norwegii pije się wodę z kranu. Absolutnie nie ma potrzeby kupowania wody butelkowanej. Krótka z resztą jest dość droga. Przypominam, że jeśli chcemy taką butelkę mieć ze sobą z bagażu podręcznym podczas odprawy musi być ona pusta!
  10. Coś na szyję. Na fiordach, na górach większych i mniejszych czasem wieje naprawdę silny wiatr. Dobrze mieć ze sobą coś na szyję, chustę, apaszkę lub cienki komin. Ja komin mam prawie zawsze przy sobie 🙂

 

Oto moja lista 10 rzeczy, które mogą być przydatne latem na Lofotach. Mam nadzieję, że skorzystacie.

Artykuł tworzony we współpracy z Ceneo.pl
Jeśli masz swój zakątek w internecie również możesz zostać ich partnerem. <- Link referencyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *