Rorbu – Co to właściwie jest?

Rorbu co to właściwie jest?

Jeśli szukasz noclegu w Norwegii to pewnie co chwilę natrafiasz na tę nazwę.

Rorbu to tradycyjne norweskie domki rybackie.

Kiedyś ten typ budownictwa używany był przez rybaków. W wielu wioskach rybackich wciąż stoją całe rzędy takich domków. Teraz zostały odnowione i są wynajmowane turystom.

Z zewnątrz charakteryzują się tym, że część budynku stoi na palach w wodzie. Dzięki temu kiedyś rybacy mieli dobry dostęp do łodzi. A teraz Ty możesz mieć świetny dostęp do morza, jeśli chcesz na przykład łowić ryby na wędkę. Dość często na dachach domków rośnie trawa. Kiedyś przeznaczona dla kóz. Teraz jako tradycyjna dekoracja. Budynki pomalowane są z zewnątrz na czerwono lub pomarańczowo.

Rorbu wewnątrz zwykle urządzone są tak, aby nawiązywać do rybołówstwa. Większość z nich oferuje komfortowe warunki noclegowe. Ale różnie bywa ze standardem. W niektórych mamy kominek, wygodne łóżka, nowoczesne wyposażenie. A zdarzają się też tańsze obiekty z bardzo skromnym wyposażeniem. Warto popatrzeć na zdjęcia przed zarezerwowaniem noclegu.

3 najfajniejsze obiekty oferujące domki rybackie to według mnie: w Svolvær –Svinøya Rorbuer, w Hamnøy – Eliassen Rorbuer, w Reine – Reine Rorbuer – by Classic Norway.

Ważne – na Lofotach rybołówstwo to wciąż bardzo ważna część życia mieszkańców. Więc jeśli zdecydujesz się na przyjazd w sezonie możesz tuż koło swojego domku obserwować pracę „rybaków”. A kiedy? Mniej więcej od lutego do czerwca. Zimą wieszane są złowione ryby, a latem zdejmowane suche. Tak. Na drewnianych konstrukcjach w wioskach rybackich wiszą ryby, głowy ryb, filety, solone filety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *