Norwegia zorza polarna. Kiedy gdzie oglądać zorzę

Norwegia zorza polarna. Kiedy występuje, gdzie można oglądać zorzę polarną?

Najpierw powiem czym jest zorza polarna.

Jest to zjawisko świetle powstające w wyniku docierania do Ziemi wiatru słonecznego. Czym silniejsze rozbłyski na Słońcu tym zorze są silniejsze i rozleglejsze. Bywają widoczne również w Polsce :O

Kiedy można obserwować zorzę polarną?

Wtedy, gdy jest ciemno.

Czyli w przypadku Lofotów jest to okres od września do marca. W sensie noce są ciemne – noc polarna tyle nie trwa 😉 Czym bardziej na północ, tym wcześniej robi się ciemno. Dłuższa noc polarna jest na północy Norwegii i na Svalbard. Latem jest tu dzień polarny, tak zwane białe noce i zjawisko midnight sun.

Gdy niebo jest bezchmurne.

Prozaiczne, ale trzeba o tym pamiętać. Dlatego, jeśli jedziecie na północ tylko po to, żeby zobaczyć zorzę polarną, to naprawdę przyjedźcie na minimum kilka dni (3-4). Pogoda na północy jest bardzo nieprzewidywalna, lepiej przyjechać na dłużej, niż się zawieść.

W najciemniejszych miejscach, z dala od świateł i miast.

Im ciemniej tym lepiej. Lofoty to świetne miejsce, są tu głównie wioski i kilka małych miasteczek. W dodatku jest tu morze i piękne góry. Mam kilka swoich ulubionych miejsc w okolicach Reine, może kiedyś wrzucę mapkę z zaznaczonymi fajnymi miejscami na obserwowanie zorzy. Chciałby ktoś?

Koniecznie bierz ze sobą dobre aparaty fotograficzne z możliwością dłuższego naświetlania i statyw. I dobre buty. A w ogóle to tutaj taki zimowy niezbędnik.

 

Prognozy zorzy polarnej znajdziesz na dole strony.

2 thoughts on “Norwegia zorza polarna. Kiedy gdzie oglądać zorzę

 • 16 grudnia 2019 at 22:38
  Permalink

  Dzień dobry,
  bardzo ciekawy i pomocny artykuł. Wraz z paczką znajomych wybieram się na początku lutego w okolice Renie. Czy mógłbym prosić o podesłanie tych ulubionych miejscówek na zorzę ?

  Pozdrawiam Piotr

  Reply
  • 17 grudnia 2019 at 09:55
   Permalink

   Reinehalsen, Olenilsøya, Hamnøy.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *