Lofoty Norwegia – Garść informacji o Lofotach

Lofoty Norwegia – Archipelag Lofoty

Lofoty Norwegia – naprawdę jedno z najpiękniejszych miejsc na Świecie. Wyobraź sobie góry nad morzem. W morzu orki, a na niebie zorza polarna. Szczęka opada na samą myśl? Ja wciąż się zachwycam tutejszymi widokami, a mieszkam tu od 2017.

Lofoty to malowniczy archipelag w Norwegii, w hrabstwie Nordland. Rejon ten słynie z przemysłu rybnego, nie tylko z pięknych widoków. Każdego roku w okolicy połowy stycznia zaczyna się tutaj sezon na skrei’a – w okolice Lofotów nadpływają ławice dorsza wędrownego. Od stycznia do marca trwa intensywnie wyławianie dorsza. W okolicznych wioskach można obserwować pracę rybaków.

Dostać się tu można drogą lądową samochodem (bardzo długa podróż), promem (samochodem lub pieszo), samolotem/samolotami.

Długość Lofotów to 112 kilometrów, ale ze względu na bardzo kręte i wąskie drogi licz się z tym, że przejechanie ich całych drogą E10 to ponad 300 km czyli co najmniej 5 godzin jazdy samochodem.

Na całej długości od Å na północ, w stronę stałego lądu jest masa fantastycznych miejsc, piękne góry, urokliwe zatoczki, nawet piaszczyste plaże. Od czasu do czasu jakieś muzeum. Największa atrakcja Lofotów jest za darmo, wystarczy wyjść na zewnątrz 😉

Noclegi można tu znaleźć w każdej wiosce. Są apartamenty, domki rybackie tzw. rorbouer , hostele i pensjonaty. Każdy znajdzie coś dla siebie, ale uprzedzam, ceny na Lofotach są bardzo wysokie. Cena noclegu w sezonie letnim to wydatek od 800 do 3000 NOK czyli 344 – 1300 zł :O

A jak już przy wysokich cenach jesteśmy to informuję, że jedzenie jest naprawdę drogie. Danie w restauracji kosztuje około 300 NOK czyli obiad za 130 zł. Batonik, jogurt, pączek to koszt od 15 do 30 NOK (6 – 13 zł).

3 thoughts on “Lofoty Norwegia – Garść informacji o Lofotach

 • 10 lutego 2019 at 13:38
  Permalink

  Pani Moniko. Czy w sierpniu można nocować na kempingach? A ile kosztują te chatki rybackie dla 4 osób?Pozdrawiam. Tomek.

  Reply
  • 17 lutego 2019 at 12:53
   Permalink

   Jak najbardziej w sierpniu kempingi działają. Chatki rybackie (rorbuer) kosztują mniej więcej od 1000 NOK do 3000 NOK, zależy od standardu. Czyli około 430zł – 1300zł za noc. Są też i droższe, ale nie ma co szaleć 😉 Tutaj domki w ładnej okolicy z pięknymi widokami I w miarę przyzwoitej cenie jak na lato.
   Pozdrawiam i życzę udanej podróży.

   Reply
 • 11 marca 2019 at 18:44
  Permalink

  Witam Czy na Lofotach można spać w namiotach ? Ile kosztują pola namiotowe lub kampingowe ? Pozdrawiam Wojtek

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *