Grudzień na Lofotach. Święta, Sylwester na Lofotach.

Grudzień na Lofotach. Święta Bożego Narodzenia na Lofotach, Sylwester.

Grudzień to wyjątkowy miesiąc, ale w różnych miejscach jego wyjątkowość objawia się inaczej. Norwegowie kochają święta, stroją swoje domy, biorą urlopy w pracy. A to oznacza, że wiele miejsc prowadzonych przez Norwegów jest po prostu zamknięta. Otwarte mogą być miejsca zatrudniające większą ekipę lub po prostu obcokrajowców mieszkających na stałe na Lofotach. Reszta obcokrajowców wyjeżdża do swoich rodzin, do swoich krajów. Dlatego w niektórych rejonach Lofotów może być ciężko znaleźć otwartą restaurację lub sklep.

W grudniu może być ciężko znaleźć naprawdę fajny nocleg, ze względu na małą ilość otwartych obiektów. A jest trochę turystów

, którzy chcą spędzić tu święta. To głównie Amerykanie, Azjaci i Australijczycy.

Ok, nie odwiedzisz też pozamykanych muzeów, ale w grudniu jest tu pięknie, a największa atrakcja jest za darmo dla wszystkich. Są to pięknie ośnieżone góry, na niektóre nawet amatorzy mogą wchodzić. Cudowne widoki morza i gór. No i oczywiście zorza polarna. W grudniu występuje bardzo często. O ile nie pada śnieg i niebo jest czyste możesz liczyć na naprawdę piękną zorzę. Zwłaszcza, że w grudniu są tu bardzo ciemne noce. Lepiej miej ze sobą latarkę i odblaskowe elementy ubrania! Sprawdź też mój artykuł o rzeczach niezbędnych zimą.

W okolicach Świąt w restauracjach możesz spróbować norweskich świątecznych specjałów takich jak np. lutefisk lub pinnekjøtt.

 

Jeśli zamierzasz tu spędzić święta to koniecznie zadbaj wcześniej o zakupy. Sklepy w święta są zamknięte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *